Quantcast
Channel: karcinom prostate – Kancer

Terapija kancera prostate

0
0

Kancer prostateRak prostate je zloćudni tumor koji nastaje u prostati, a vremenom se može putem krvi i limfe proširiti u druge organe i tkiva. Srećom, rak prostate uglavnom sporo raste u odnosu na mnoge druge vrste karcinoma. Skoro 90% svih karcinoma prostate ostaju klinički neprimetni. Ovako visoka učestalost klinički neprimetne ili slučajno otkrivene zloćudne bolesti je jedinstvena karakteristika raka prostate.

Rak prostate se pojavljuje gotovo isključivo kod muškaraca starijih od 40 godina. Kod gotovo polovine muškaraca preko 70 godina mogu se ustanoviti barem mikroskopski tumori prostate. Muškarci kojima je neko u porodici oboleo od raka prostate, imaju značajno veći rizik od razvoja bolesti. Iako se razmatrala mogućnost da aktivni seksualni život povećava rizik razvoja raka prostate, većina kliničkih studija opovrgava tu mogućnost. Smatra se da postoji određena povezanost između nekih infekcija, kao što su bakterijski prostatitis i neke virusne infekcije (virus herpesa, humani papiloma virus, citomegalovirus), no takva veza do sada nije u potpunosti dokazana.  Desetogodišnja studija je pokazala kako muškarci s benignom hiperplazijom prostate (BHP) nemaju veći rizik od razvoja raka prostate.
Tipični simptomi u poodmaklom stadiju uključuju:

  •  učestalo mokrenje, pogotovo noću;
  •  otežano mokrenje;
  •  nemogućnost održavanja normalnog mlaza (“stane, pa krene”);
  •  bol i pečenje prilikom mokrenja;
  •  krv u urinu.

LEČENJE

U slučaju tumora koji je ograničen samo na prostatu (lokalizovana bolest), ako je očekivano preživljavanje bolesnika kraće od 10 godina, sprovode se redovne kontrole i kliničko praćenje. U mlađih bolesnika sa lokalizovanom bolešću predlaže se operacija (radikalna prostatektomija). Alternativa je zračni tretman. U lokalno uznapredovaloj bolesti gde tumor zahvata i okolna tkiva, primenjuje se radikalna zračna terapija prostate. Drugi način lečenja je brahiterapija sa plasiranjem izvora zračenja direktno u tkivo prostate, ali je ova metoda manje zastupljena. U metastatskoj bolesti osnov lečenja su hormonske intervencije, kojima se muški polni hormoni isključuju iz funkcije. Tu dolazi u obzir hirurška kastracija, medikamentozna kastracija (skupa je) i primena lekova tzv. perifernih antiandrogena. Ranije primenjivano kombinovano antiandrogeno lečenje (TAB) više se ne primenjuje jer je dokazano da ne utiče na preživljavanje. Citotoksični lekovi nemaju veću ulogu u lečenju proširenog raka prostate, ali se sada ispituju noviji agensi i njihov uticaj na kvalitet života i moguće duže preživljavanje. Palijativne mere, uključujući zračenje bolnih koštanih promena i primenu izotopa stroncijuma 89, imaju veliki značaj u simptomatskom zbrinjavanju obolelih.

Koja god terapija da se preporuči a i u samoj prevenciji kod genetski predisponiiranih osoba primenjuju se PRIMED 13 , čaj od REISCHI gljive i SEVEN preparati koji jačaju organizam , vrše detoksikaciju i pomažu u zaustavljanju procesa karcinoma i samom lečenju.


Prevencija malignih bolesti

0
0

TumorMart je mesec borbe protiv raka, ako odavno niste bili na preventivnim pregledima, vreme je da uradite nešto dobro za svoje zdravlje…

U Srbiji se godišnje u proseku dijagnostikuje više od 33.000 novih slučajeva obolelih od nekog malignog tumora, a oko 21.000 ljudi umre od te bolesti, saopšteno je iz Gradskog zavoda za javno zdravlje.

U Beogradu se godišnje otkrije oko 8.000 novoobolelih, a od raka umre više od 4.600 muškaraca i žena, navodi se u saopštenju povodom obeležavanja meseca marta – nacionalnog meseca za borbu protiv raka. Kako se navodi, u toku poslednjih deset godina broj obolelih od malignih tumora u Beogradu porastao za 16 odsto. “Prosečna starost obolelih žena je oko 60 godina, kod muškaraca nešto više od 63 godine, polovina svih obolelih u Beogradu je starosti od 20 do 64 godine, a više od 80 odsto su stariji od 50 godina”, navodi se u saopštenju. Kod žena se najčešće dijagnostikuju maligni tumori dojke zatim, debelog creva, grlića materice i pluća, dok muškarci najčešće boluju od malignih tumora pluća, debelog creva, prostate, mokraćne bešike i želuca. To su istovremeno vodeće lokalizacije i kod umrlih od malignih tumora u Beogradu, navodi se u saopštenju i dodaje da se podaci o najčešćim lokalizacijama kod obolelih i umrlih od raka kod oba pola u Beogradu i Srbiji ne razlikuju.

“Iako se Srbija po učestalosti oboljevanja od svih lokalizacija malignih tumora nalazi u procenjenom srednjem rangu vrednosti za zemlje Evrope, kada je u pitanju rak grlića materice smo na vodećem mestu u Evropi”, navodi se u saopštenju. Prema vrednostima stopa smrtnosti, kako se istoče, “nalazimo u nezavidnom položaju – u grupi zemalja Evrope sa visokim stopama smrtnosti od svih lokalizacija malignih tumora, kao i raka debelog creva, dojke i grlića materice”.

Stručnjaci smatraju da “oko dve trećine svih malignih tumora nastaje pod uticajem faktora rizika na koje se može delovati, što pruža dovoljno prostora i mogućnosti za prevenciju – borbu protiv ovih bolesti”.

Najbolji način borbe sprečavanje nastanka bolesti je izbegavanje uticaja poznatih faktora rizika “koji su zapravo rezultat savremenog načina života” – pušenje, nepravilna ishrana, gojaznost, fizička neaktivnost i konzumiranje alkohola. S obzirom na to da sprečavanje nastanka bolesti nije uvek moguće, veliki značaj imaju mere ranog otkrivanja bolesti što se obezbeđuje redovnim odlascima na takozvane preventivne preglede.

Rano otkrivanje bolesti i započinjanje lečenja omogućava uspešnost lečenja malignih tumora, povećanje kvaliteta života i produženje života obolele osobe.

PRIMED 13 kordiceps je prirodni proizvod koji je vrlo efikasan u jačanju orgenizma, detoksikaciji i kao antioksidans u prevenciji i samoj terapiji kod benignih i malgnih promena.

Savremena metoda lečenja raka prostate

0
0

Rak prostateSavremena metoda lečenja raka prostate je nazvana smart seed. Ona omogućava lečenje raka prostate koje ne zahteva primenu hormona čime ne dolazi do steriliteta muškaraca.Karcinom prostate je čest tumor kod muškaraca posle 50 godine. Ima osobinu sporog napredovanja što daje mogućnost ranog otkrivanja i potpunog izlečenja u ranijim stadijumima.

Ova metoda se sprovodi u specijalno opremljenim prostorijama za vizuelizaciju sa trodimenzionalnim ultrazvukom. Ubraja se u metode brahiterapije. U velikoj meri je potisnula dosadašnje metode zračenja u bolnicama u Americi. U prostatu se uvodi specijalni privremeni, radioaktivni implant nazvan pametno seme ili smart seed od iridijuma 192 uz pomoć posebne igle pod kontrolom 3D ultrazvuka. Prisustvo ovog implanta obezbeđuje visoke doze zračenja na nivou prostate što uništava ćelije raka a pri tome se maksimalno štedi okolno tkivo. Zdravo tkivo je praktično nedirnuto. Ozračena je samo prostata, nema ozračivanja celog tela a samim tim ni neželjenih efekata radioterapije. U bolnicama u Americi ovo se pokazalo kao visoko efikasna tehnika.

Ovakav način lečenja je pogodan za početne i srednje teške oblike raka i pri tome nije potrebna upotreba hormonske terapije. Nema potrebe za pravljenjem plana zračenja jer se to sve završi u toku operacije ubacivanjem radioaktivnog implanta u samu prostatu. Ovo bi trenutno bio najoptimalniji vid lečenja raka prostate koji nažalost u našim bolnicama još uvek nije prisutan.

Redovne kontrole spašavaju život

0
0

Karcinom prostate predstavlja maligno oboljenje prostate i to je jedan od najčešćih tumora kod muškaraca pored raka debelog creva i pluća.
Najčešće se javlja kod muškaraca starijih od 45 godina dok kod mlađih predstavlja retkost.
Ne zna se još uvek razlog nastanka karcinoma prostate mada postoje mnoge teorije. Ipak, nijedna od tih teorija do sada nije do kraja prihvaćena, a vrlo verovatno da više faktora zajednički doprinose nastanku karcinoma.Tokom desetogodišnjeg istraživanja internacionalna grupa naučnika uspela je da dokaže da muškarci kod kojih je povišen nivo kalcijuma u krvi imaju čak tri puta veće šance da obole od karcinoma prostate. Istraživači smatraju da redovne kontrole i upotreba medikamenata koji snižavaju nivo kalcijuma mogu smanjiti smrtnost uzrokovanu ovim malignim tumorom.

Kako nastaje rak prostate?

Nastanak raka prostate protiče obično bez ikakvih simptoma. To je razlog zašto je teško otkriti ga na vreme-dok je još izlečiv. Ukoliko istovremeno postoji i BPH, mogu postojati simptomi koji su karakteristični za uvećanu prostatu.
U kasnijem razvoju oboljenja javljaju se rauzličiti simptomi, pa i bolovi u zavisnosti od organa koji su zahvaćeni (pluća, jetra, bubrezi, debelo crevo, kičma, zglobovi mozak).
Poremećeno je i opšte stanje, javlja se malaksalost, gubitak apetita i anemija.
Postoje različiti stadijumi razvoja raka prostate i oni se klasifikuju prema TNM ili ABC klasifikaciji (ova druga se koristi u SAD).
Klasifikacija je prilično složena jer podrazumeva i podstadijume koji takođe značajno utiču na odluku o daljem tretmanu.
Pojednostavljena podela, dovoljna za razumevanje suštine bila bi sledeća:

1. Intraprostatični stadijum se karakteriše razvojem tumora u samoj prostati.
2. Stadijum lokalne invazije nastaje kada tumor probije kapsulu (omotač) prostate i počne da se širi na okolinu
3. Stadijum generalizacije podrazumeva nastanak udaljenih metastaza (pluca, jetra, bubrezi, kosti, mozak itd.)

Ukoliko se ne otkrije u početnom, intraprostatičnom stadijumu rak prostate je u ogromnoj većini slučajeva smrtonosno oboljenje, bez obzire na dosadašnje pokušaje lečenja. Treba ipak znati da lečenje i u tom slučaju produžava život.
Ukoliko se karcinom prostate otkrije na vreme, tj u početnom stadijumu onda se, pacijent najčešće može izlečiti, praktično u potpunosti i nastaviti da vodi normalan život.
Za blagovremeno otkrivanje oboljenja prostate veoma su značajne redovne kontrole prostate.

antikarcionm-primed13-fortePrimed 13 forte je  prirodan preparat na bazi meda, medicinskih gljiva Kordiceps, Reishi i Shitake, obogaćen jezgrom koštice kajsije. Ne sadrži veštačke boje, konzervanse i druge aditive. Upotreba PRIMED 13 FORTE preparata se preporučuje za jačanje imunološkog odgovora organizma i kao pomoćno sredstvo u prevenciji i tretmanu malignih bolesti. Svaka od medicinskih gljiva koje ulaze u sastava preparata ima izreženo antikancerogeno dejstvo, i u ovom preparatu se ova njihova svojstva međusobno dopunjuju. Jezgro kajsijine koštice sadrži vitamin B17, čime doprinosu ukupnom antikancerogenom dejstvu preparata.

The post Redovne kontrole spašavaju život appeared first on Kancer.

Šta muškarci treba da znaju o raku prostate!

0
0

prostata (1)Ako se otkrije na vreme, u početnom stadijumu, karcinom prostate je potpuno izlečiv – uspešnost lečenja je čak 98%. Stoga je posle 50. godine redovna kontrola kod urologa od presudnog značaja za uspeh u lečenju. Urolog obavlja ultrazvučni pregled abdomena i male karlice i digitorektalni pregled prostate, i određuje vrednosti tumor- markera u krvi. Pregled je jednostavan, kratkotrajan i bezbolan, ali je od izuzetnog značaja za rano otkrivanje oboljenja. Ukoliko se ne otkrije u početnom stadijumu, rak prostate je u ogromnoj većini slučajeva smrtonosan, bez obzira na dosadašnje pokušaje lečenja, a treba naglasiti da je lečenje čak i u tom slučaju moguće.

Simptomi koji bude sumnju pojave raka prostate

U ranom stadijumu, simptomi se gotovo i ne javljaju. Prvi znaci bolesti se manifestuju tek pošto se tumor znatno uveća i počne da pritiska mokraćni kanal. Tada se javlja učestalo mokrenje i to naročito noću, zatim bol prilokom mokrenja ili ejakulacije, impotencija i bol u donjem delu leđa.

Faktori rizika za bolest

Ovaj oblik raka je najčešći kod starijih od 45 godina, a kod mlađih pretsavlja retkost. Još uvek se ne zna njegov pravi uzrok, mada postoje mnoge teorije. Ishrana bogata zasićenim mastima i genetska predispozicija svakako nose rizik, ali se verovatno radi o većem broju udruženih faktora.

Preventiva i preporuka

Kontrola kod urologa jednom godišnje posle 50. godine, ishrana bogata svežim namirnicama i koštunjavim voćem, kao i redovna fizička aktivnost su najbolja prevetiva.

antikarcionm-primed13-fortePrimed 13 Forte je prirodni preparat sa kordicepsom kao osnovnim sastojkom. Antikancerogeno dejstvo kordicepsa čini ovaj preparat pogodnim za upotrebu u prevenciji benignih i malignih promena. Može se koristiti i tokom tretmana ovih oboljenja radi jačanja organizma i zaštite zdravih ćelija i tkiva od toksičnog dejstva zračenja i hemoterapije. Kordiceps povoljno utiče na zaštitu i obnovu ćelija bolesnog organizma.

The post Šta muškarci treba da znaju o raku prostate! appeared first on Kancer.

Karcinom prostate

0
0

Kancer prostate

Rak prostate je zloćudni tumor koji nastaje u prostati, a vremenom se može putem krvi i limfe proširiti u druge organe i tkiva. Srećom, rak prostate uglavnom sporo raste u odnosu na mnoge druge vrste karcinoma. Skoro 90% svih karcinoma prostate ostaju klinički neprimetni. Ovako visoka učestalost klinički neprimetne ili slučajno otkrivene zloćudne bolesti je jedinstvena karakteristika raka prostate.


Karcinom prostate najčešći kod muškaraca starijih od 40 godina

Karcinom prostate se pojavljuje gotovo isključivo kod muškaraca starijih od 40 godina. Kod gotovo polovine muškaraca preko 70 godina mogu se ustanoviti barem mikroskopski tumori prostate. Muškarci kojima je neko u porodici oboleo od raka prostate, imaju značajno veći rizik od razvoja bolesti. Iako se razmatrala mogućnost da aktivni seksualni život povećava rizik razvoja raka prostate, većina kliničkih studija opovrgava tu mogućnost. Smatra se da postoji određena povezanost između nekih infekcija, kao što su bakterijski prostatitis i neke virusne infekcije (virus herpesa, humani papiloma virus, citomegalovirus), no takva veza do sada nije u potpunosti dokazana. Desetogodišnja studija je pokazala kako muškarci s benignom hiperplazijom prostate (BHP) nemaju veći rizik od razvoja raka prostate.

Tipični simptomi u poodmaklom stadiju uključuju:

  • učestalo mokrenje, pogotovo noću;
  • otežano mokrenje;
  • nemogućnost održavanja normalnog mlaza (“stane, pa krene”);
  • bol i pečenje prilikom mokrenja;
  • krv u urinu.

antikarcionm-primed13-forte

Primed 13 forte je  prirodan preparat na bazi meda, medicinskih gljiva Kordiceps, Reishi i Shitake, obogaćen jezgrom koštice kajsije. Ne sadrži veštačke boje, konzervanse i druge aditive. Upotreba PRIMED 13 FORTE preparata se preporučuje za jačanje imunološkog odgovora organizma i kao pomoćno sredstvo u prevenciji i tretmanu malignih bolesti. Svaka od medicinskih gljiva koje ulaze u sastava preparata ima izreženo antikancerogeno dejstvo i u ovom preparatu se ova njihova svojstva međusobno dopunjuju. Jezgro kajsijine koštice sadrži vitamin B17, čime doprinosu ukupnom antikancerogenom dejstvu preparata.

The post Karcinom prostate appeared first on Kancer.

Impotencija posle karcinoma prostate

0
0

Posle operacije prostate mnogi muškarci suočavaju se sa erektilnom disfunkcijom, pa i trajnim gubitkom erekcije. Lekari upozoravaju da su ovakvi slučajevi u porastu, a trajna seksualna nemoć utiče i na psihu i emotivno stanje pacijenta.

Benigno uvećanje prostate, kod kojeg ne pomažu lekovi, i karcinom, dva su najčešća razloga zbog kojih se pacijenti podvrgavaju operaciji ovog organa. Gubitak seksualne funkcije kod muškarca i njeno trajanje zavise od toga koja se operacija radi i zbog čega.

Do potpunog gubitka erekcije najčešće dolazi zbog operacije karcinoma prostate i to u situacijama kada se zbog odstranjivanja malignog tkiva neurovaskularna peteljka, koja je odgovorna za potenciju,ošteti tokom intervencije.Ovde ne radi o greški, već je to deo operativnog zbrinjavanja. Nikako ne treba ostaviti neurovaskularnu peteljku na kojoj će se ponovo pojaviti karcinom, samo da bi seksualna funkcija ostala u redu posle operacije. Osim gubitka erektilne funkcije, posle operacije može da dođe i do gubitka semene tečnost u ejakulatu što je, takođe, posledica poremećaja anatomskih odnosa koji nastaju prilikom operativnog zbrinjavanja.

Kod svakog pacijenta pre početka operacije radi posebna procena i donosi odluka da li je neophodno odstraniti neurovaskularnu peteljku.

U slučaju kada je gubitak potencije trajan, pacijenti kod kojih je došlo do ovoga ne moraju da očajavaju, jer i kod njih postoji mogućnost njenog vraćanja. U ovakvim situacijama može da se ugradi specijalna proteza uz pomoć koje je moguće ponovo imati seksualne odnose. Nažalost, one se ne ugrađuju kod nas i njihovu ugradnju ne pokriva obavezno zdravstveno osiguranje.

Kada je u pitanju privremeni gubitak erektilne funkcije do njega najčešće dolazi zbog operacija koje se rade zbog benignog uvećanja prostate i otežanog mokrenja. U ovom slučaju nervi ostaju neoštećeni i uz adekvatnu terapiju lekovima, potencija se vraća najkasnije šest meseci od zahvata.

Redovni pregledi, ključ prevencije

Karcinom prostate je trenutno drugi po redu uzrok smrti kod muškaraca, a pokazalo se i da je povećan broj pacijenata sa benignim uvećanjem prostate. Neophodno da svi muški članovi porodice u kojoj postoji genetska predispozicija za dobijanje ovog oboljenja, obrate više pažnje na mogućnost njegovog nastanka i da redovno idu na kontrolne preglede.

Primed 6 urinarius je prirodni preparat na bazi meda, polena, svilovine i golice.Njegova upotreba se preporučuje kod benignog uvećanja prostate, akutne i hronične upale prostate, akutnih i hroničnih upala mokraćnog sistema. Aktivni sastojci preparata utiču na balans polnih hormona koji se smatraju odgovornim za nastanak benignog uvećanja prostate. Redovnom upotrebom olakšava se izmokravanje, ublažava bol i nelagodnost pri mokrenju i učestalost noćnog mokrenja. Protivupalno i antibakterijsko dejstvo PRIMED 6 URINARIUS preparata pomaže u tretmanu infekcija mokraćnih puteva i organa.

The post Impotencija posle karcinoma prostate appeared first on Kancer.

Benigna hiperplazija prostate povećava rizik od karcinoma.

0
0
Benigna hiperplazija prostate je dobroćudno uvećanje prostate, koje imaju gotovo svi muškarci već od pedesetih i šezdesetih godina. Nastaje zbog smanjene funkcije prostate i umnožavanja ćelija koje nisu aktivne. Ipak, u trenutku kada dođe do uticaja više različitih faktora, kao što su starije životno doba ili pozitivna porodična anamneza, šanse za dobijanje karcinoma prostate se kod ovih pacijenata povećavaju, zbog čega je potrebno redovno obavlati preglede, naročito ukoliko postoje tegobe.
Od karcinoma prostate u Srbiji godišnje oboli između 2.000 i 2.300 muškaraca. Nažalost, nema preciznih podataka koji oblik karcinoma je u pitanju, koliko je proširen, kao ni detaljnih podataka o pacijentu, koji bi bili dragoceni za kliničare. Prema statistikama, taj broj se povećava iz godine u godinu, i tako je generalno u celom svetu. Ipak, još nije precizirano da li obolelih zaista ima više, ili se oni sada jednostavno bolje dijagnostikuju. Postoje neke naznake da je ipak u pitanju pravovremena dijagnostika.
Karcinom prostate već u 50-toj godini
Ranije je karcinom prostate bila bolest starije muške populacije, nakon 70. godine života. Danas je ova bolest u metastatskoj fazi sve češća u pedesetim godinama, kod muškaraca koji su radno aktivni, dobre kondicije, bez pridruženih bolesti. Nažalost, ako se maligna bolest javi u mlađem dobu, bolest je agresivnija.
Više faktora uzrokuju karcinom prostate
Karcinom prostate ne prouzrokuje jedan faktor, nego više njih, počevši od genetskih, pa sve do životne sredine. Najvažniji predisponirajući faktori su starije životno doba, pripadnost crnoj rasi i pozitivna porodična anamneza, što znači da je oboleo blizak član porodice od karcinoma prostate – otac ili brat. Što je muškarac stariji, šansa da dobije karcinom prostate je veća. Ova bolest se ne javlja kod dece.
Početni simptomi slični benignoj hiperplaziji prostate.
Pacijent se žali na češće mokrenje, posebno tokom noći, nema osećaj da se potpuno izmokrio, mlaz je kratak, isprekidan. Ponekad se može naći krv u mokraći ili spermi. U takvim slučajevima potrebno je obaviti pregled kod urologa.
Kako se on najpreciznije dijagnostikuje?
Urolog najpre obavi klinički pregled prostate i uradi PSA test iz krvi. Ako ovi nalazi odstupaju od normale, radi se biopsija prostate. Ukoliko se histopatološki potvrdi karcinom prostate, pacijent radi skener ili magnetnu rezonancu abdomena i male karlice i rendgen ili eventualno skener pluća, kao i scintigrafiju koštanog sistema. Zatim se prikazuje konzilijumu, gde urolog, radioterapeut i medikalni onkolog donose odluku o najboljem načinu njegovog lečenja.
Individualni pristup lečenju
Svaki pacijent je slučaj za sebe i izuzetno je važno individualizovati terapiju. To je bolest čije lečenje, ako se znalački sprovodi, traje godinama. Modernim terapijama se znatno produžava život pacijenta i praktično se karcinom prevodi u hroničnu bolest. To je veliki uspeh i istovremeno veliki izazov za lekare koji se bave lečenjem karcinoma prostate.
Hirurška kastracija u lečenju metastatskog karcinoma prostate
Muški polni hormoni potenciraju širenje karcinoma prostate. Obostrana hirurška kastracija, koja podrazumeva odstranjivanje testisa, ili lekovi koji blokiraju stvaranje muških hormona, primenjujuse kao primarni pristup u lečenju metastatskog karcinoma prostate. Oni uspešno kontrolišu bolest u skoro 80-90 posto bolesnika. Nažalost, njihovo pozitivno dejstvo traje dve-tri godine, kada bolest ponovo počinje da napreduje.
PRIMED 13 FORTE JE PRIRODAN PREPARAT NA BAZI MEDA, MEDICINSKIH GLJIVA KORDICEPS, ŠITAKE I REIŠI SLOMLJENE SPORE, OBOGAĆEN JEZGROM KAJSIJINE KOŠTICE.
PRIMED 13 FORTE se preporučuje kao pomoćno sredstvo u prevenciji i tretmanu malignih bolesti. Aktivni sastojci preparata poboljšavaju opšte stanje organizma i ispoljavaju snažno imunomodulatorno, antioksidativno i protivupalno dejstvo. Direktno imunostimulativno, antioksidativno i antimikrobno dejstvo štite organizam od nastanka bolesti, a ukoliko je bolest prisutna, podstiču brži oporavak. U toku tretmana malignih bolesti, pružaju podršku imunološkom sistemu i štite zdrave ćelije od štetnog dejstva hemioterapije i terapije zračenjem.

The post Benigna hiperplazija prostate povećava rizik od karcinoma. appeared first on Kancer.


Preventivni pregledi i kada nema simptoma

0
0
Blagovremeni odlazak lekaru omogućava da se na vreme spreči nastanak ozbiljnih bolesti, od kojih pojedine mogu biti i fatalne. Među ozbiljnim oboljenjima izdvaja se karcinom prostate, najčešći maligni tumor kod muškaraca u Evropi i SAD. Drugi je uzrok smrtnosti kod muške populacije, odmah posle karcinoma pluća. Upravo velika smrtnost od ove bolesti čini ranu dijagnostiku i prevenciju ove bolesti izuzetno važnim.
Redovni pregledi smanjuju smrtnost
Rana dijagnostika karcinoma prostate je izuzetno važna, jer je čak 15 odsto od svih dijagnostikovanih karcinoma, rak prostate. Ukoliko bi muškarci odlazili redovno na preglede, njegova učestalost bi se smanjila. Pre svega, svaki muškarac, jednom godišnje, posle 45. godine treba da se javi na rutinski pregled prostate, a oni koji imaju genetsku predispoziciju za ovu bolest, i pre.Na žalost, u slučaju karcinoma prostate, pokazalo se, većina dolazi kada je bolest uznapredovala, često sa metastazama i nepodnošljivim bolovima.
Preventivni pregledi i kada nema simptoma
S obzirom na to da nijedan karcinom, pa ni karcinom prostate, u početku ne daje nikakve upečatljive simptome, veoma je važno na vreme otkriti njegovo eventualno prisustvo. U tom trenutku i rezultati lečenja su najbolji. U rutinskom pregledu se obavezno radi PSA (prostatični specifični antigen) test, odnosno laboratorijskom analizom krvi traži se specifičan marker za karcinom prostate, čije su vrednosti visoke. Praksa je pokazala da u ispitivanju tumora bilo kog organa ne postoji nijedan apsolutno pouzdan tumorski marker, što se, naravno, odnosi i na PSA marker. Kod 10 do 20 odsto obolelih karcinom se dijagnostikuje i kada su vrednosti PSA markera normalne ili snižene. S druge strane, povišene vrednosti ne moraju uvek da ukažu na karcinom. Povišene vrednosti PSA javljaju se i kod benignog, odnosno dobroćudnog uvećanja prostate, ukoliko je prisutna upala ovog organa, ali i posle kateterizacije mokraćne bešike. Osim toga, povišene vrednosti prate i godine života. Da bi se izbegla ova vrsta nedoumice, poslednjih godina se radi još jedan tumorski marker iz urina. Rektalni pregled je takođe obavezan deo pregleda jer se na taj način može osetiti sumnjiva promena u prostati. Bitan dijagnostički postupak je i ultrazvučni pregled, kao i skener i magnetna rezonanca.
Prava dijagnoza nakon biopsije
Kod svake sumnje na karcinom prostate porede se vrednosti PSA markera, rektalnog i ultrazvučnog pregleda. Predlaže se i biopsija prostate uzimanjem uzoraka. Uzorke analizira patolog i daje podatke o tumoru, njegovom stepenu zloćudnosti, ograničenosti i proširenju. Ako su nalazi biopsije negativni, a i dalje postoji sumnja na karcinom jer PSA marker raste, biopsija treba da se ponovi. Ovo je bitan podatak, zato što se čak polovina karcinoma biopsijom ne otkrije.
Faktori koji utiču na pojavu karcinoma prostate
Na pojavu bolesti najčešće utiču starenje, etnička pripadnost i genetska predispozicija. Kada je reč o starenju, najveći broj obolelih se javlja posle 70. godine. Međutim, i kod mlađih od 50. godine karcinom prostate se javlja kod blizu dva odsto muške populacije. Naravno, u sadejstvu sa nasleđem bitnu ulogu igra i životna sredina, odnosno razna industrijska, aerozagađenja, kao i zagađenja pesticidima i herbicidima u hrani. Zato se i insistira da muškarci opterećeni genetskom komponentom na preventivne preglede krenu već posle 45. godine.
PRIMED 13 FORTE JE PRIRODAN PREPARAT NA BAZI MEDA, MEDICINSKIH GLJIVA I JEZGRA KAJSIJINE KOŠTICE.
NE SADRŽI VEŠTAČKE BOJE, KONZERVANSE I DRUGE ADITIVE
PRIMED 13 FORTE se preporučuje:
kao pomoćno sredstvo u prevenciji i tretmanu malignih bolesti
kod oslabljenog imuniteta
u prevenciji i tretmanu infektivnih i toksičnih oštećenja jetre, bubrega i drugih vitalnih organa

The post Preventivni pregledi i kada nema simptoma appeared first on Kancer.

Ishrana i prevencija raka prostate

0
0
Nema sigurnog načina da se spreči rak prostate, ali postoje neke preventivne mere koje mogu imati efekta i koje se tiču ishrane i načina života. Bilo koji muškarac može oboleti od raka prostate, ali je on najčešći kod starijih muškaraca i muškaraca sa porodičnim javljanjem raka prostate. Iako su starosna dob i genetika činioci koji se ne mogu promeniti, postoje faktori koji se mogu kontrolisati i na taj način smanjiti šanse za obolevanje.
Ishrana i prevencija raka prostate
– Jedite umereno i držite pod kontrolom unos kalorija.
– Odaberite uravnotežene obroke. Ishrana bogata zasićenim mastima (poput životinjske masti koja je prisutna u crvenom mesu) može predstavljati najveći rizik.
– Jedite sveže voće i povrće. Ishrana bogata voćem i povrćem je povezana sa nižim rizikom od oboljevanja od različitih vrsta raka. Namirnice bogate folnom kiselinom takođe mogu biti korisne u prevenciji ove vrste maligniteta.
– Izaberite zdravu hranu. Neka Vaš izbor budu integralne žitarice, kao što su smeđi pirinač i integralni pšenični hleb. Takođe, graničite unos slatkiša i soli.
– Alkohol konzumirajte samo u umerenim količinama. To znači, ne više od dva pića dnevno za muškarce.
Stručnjaci još uvek proučavaju mnoge namirnice kako bi potvrdili da li one i na koji način mogu pomoći u prevenciji raka prostate. Neke od smernica za zdravu ishranu u prevenciji raka prostate su:
– Jedite namirnice bogate omega 3 masnim kiselinama. Omega 3 masne kiseline nalaze se u lososu, haringama i skuši, i mogu smanjiti rizik od određenih vrsta raka.
– Jedite proizvode na bazi soje i mahunarki. Soja i ostale mahunarke sadrže fitoestrogene, koji se ponašaju poput hormona estrogena u ljudskom telu. Fitoestrogeni mogu pomoći u sprečavanju raka prostate.
– Pijte zeleni čaj. Zeleni čaj sadrži antioksidanse, kao što su polifenoli koji mogu pomoći u sprečavanju nekih vrsta raka i drugih zdravstvenih problema.
– Uzimajte dovoljno vitamina D. Neke studije sugerišu da vitamin D može pomoći u prevenciji raka prostate.
Gojaznost i rak prostate
Istraživači nisu uspostavili definitivnu vezu između gojaznosti i učestalosti raka prostate. Međutim, gojaznost može uticati na nivoe hormona vezanih za povećan rizik od raka prostate.
Selen i vitamin E
Dnevne doze minerala selena, vitamina E ili i jednog i drugog mogu pomoći u prevenciji raka prostate.
Pre uzimanja bilo kog suplementa, razgovarajte sa svojim lekarom. Uzimanje vitamina, biljnih lijekova ili prehrambenih dodataka može ponekada predstavljati zdravstveni rizik, posebno ako se koriste u visokim dozama.
Karcinom prostate obično napreduje sporije od mnogih drugih vrsta raka. Mnogi ljudi žive s njim godinama. Godišnji pregled prostate ne može smanjiti rizik od raka prostate, ali možda može pomoći u njegovom ranom otkrivanju.
PRIMED 13 FORTE JE PRIRODAN PREPARAT NA BAZI MEDA, MEDICINSKIH GLJIVA KORDICEPS, ŠITAKE I REIŠI SLOMLJENE SPORE, OBOGAĆEN JEZGROM KAJSIJINE KOŠTICE. Aktivni sastojci preparata poboljšavaju opšte stanje organizma i ispoljavaju snažno imunomodulatorno, antioksidativno i protivupalno dejstvo. Direktno imunostimulativno, antioksidativno i antimikrobno dejstvo štite organizam od nastanka maligne bolesti, a ukoliko je bolest prisutna, podstiču brži oporavak. U toku tretmana malignih bolesti, pružaju podršku imunološkom sistemu i štite zdrave ćelije od štetnog dejstva hemioterapije i terapije zračenjem.

The post Ishrana i prevencija raka prostate appeared first on Kancer.

Biopsijom do definitivne dijagnoze

0
0
Prostata je žlezdano-mišićni organ smešten na dnu male karlice koji okružuje početni deo mokraćnog kanala. Karcinom prostate potiče od žlezdanog tkiva prostate i drugi je najčešći dijagnostikovani tumor, kao i šesti uzrok smrti od svih malignoma kod muškarca. Širom sveta se godišnje dijagnostikuje oko 1,1 milion bolesnika, a oko 307.000 njih umre od ove bolesti.
Tri faktora rizika za razvoj ovog tumora
Pravi uzrok nastanka karcinoma postate još uvek nije poznat. Tri najznačajnija faktora rizika za razvoj ovog tumora su: starenje, etnička pripadnost i genetska predispozicija. Ono što je sigurno jeste da se učestalost ovog tumora uvećava sa godinama starosti. Pušenje, navike u ishrani, gojaznost, infekcije, alkohol i izloženost toksinima dovode se u vezu s razvojem ovog tumora.
Simptomi slični benignom uvećanju prostate.
Karcinom prostate je najčešće spororastući tumor, bez simptomatologije ili vrlo retko na karcinom prostate mogu ukazivati simptomi poput učestalog, urgentnog mokrenja sa oslabljenim i tankim mlazom mokraće koji su tipični za benigno uvećanje prostate, a nastaju zbog pritiska tumora na mokraćnu cev. Većina ovih bolesnika se dijagnostikuje u asimptomatskom stadijumu na temelju povišene vrednosti PSA (prostata specifični antigen). Kod proširene bolesti javljaju se bolovi, i to najčešće u kostima.
Sumnja na bolest postavlja se zbog povišenih vrednosti PSA i digitorektalnim pregledom prostate. PSA marker je prostata specifični protein čija vrednost u krvi korelira sa karcinomom prostate, ali i sa: dobroćudnim uvećanjem prostate, zastojem mokraće, infekcijama prostate, rektalnim pregledom prostate, pa čak i ejakulacijom do 48 sati pre uzimanja krvi. Zato se vrednost PSA ne sme određivati neposredno nakon digitorektalnog pregleda ili biopsije prostate jer bi rezultati imali lažno visoke vrednosti. PSA nije idealan marker i nije 100% specifičan i senzitivan, ali predstavlja zasad najbolji marker za ovu vrstu tumora. Povećanu vrednost iznad referentnih granica, odnosno iznad 4 ng/mL, nalazimo kod 20-50% muškaraca s benignom hiperplazijom prostate.
Digitorektalni pregled prostate.
Digitorektalnim pregledom, odnosno palpacijom prostate pomoću prsta kroz završni deo debelog creva, dostupna je zadnja, periferna zona prostate, gde je smešteno oko 75% svih karcinoma, a moguće ih je otkriti, odnosno napipati, tek kad im je volumen veći od 0,2 ccm. Karcinomi smešteni u centralnoj i prelaznoj zoni prostate ne mogu biti dijagnostikovani ovim pregledom, što predstavlja nedostatak ove pretrage. Transrektalni ultrazvuk predstavlja još jednu dijagnostičku mogućnost i omogućava vizualizaciju i identifikaciju fokalnih lezija u prostatičnom tkivu kao potencijalnih karcinoma prostate. Klasična slika karcinoma je hipoehogeno područje u 60-70% slučajeva, najčešće u perifernoj zoni prostate.
Biopsijom do definitivne dijagnoze
Kada se postavi sumnja, definitivna dijagnoza se dobija biopsijom prostate, koja se danas radi kroz završni deo debelog creva, ultrazvučno vođena i uz prethodnu antibiotsku pripremu. Kada patolog potvrdi da je reč o karcinomu prostate, potrebno je utvrditi da li je bolest još uvek ograničena na prostatu ili se možda proširila na limfne žlezde, kosti, jetru, pluća, odnosno na okolne organe, prvenstveno na debeleo crevo i mokraćnu bešiku. U tu svrhu se koriste skener, magnetna rezonanca, scintigrafija skeleta, ali ishod ovih ispitivanja se može naslutiti u zavisnosti od vrednosti PSA i patoloških karakteristika tumora.
Operativno lečenje karcinoma prostate
Bolesnici sa organ ograničenom pa i lokalno uznapredovalom bolešću leče se operativno ili zračenjem. Obe ove metode mogu dovesti do izlečenja i prema nekim autorima su isto efikasne. Radikalna prostatektomija podrazumeva odstranjenje cele prostate i semenih kesica. Potrebno je odstraniti dovoljno okolnog tkiva da bi se postigle negativne hirurške ivice i sprečio recidiv bolesti.
Nove metode zbog bržeg oporavka pacijenta
S obzirom na to da operacija sa sobom nosi moguće komplikacije, pre svega lošiju kontrolu mokrenja, mogući gubitak potencije, a s obzirom na to da se sve više karcinoma prostate dijagnostikuje kod mlađih muškaraca, razvijene su nove operativne metode lečenja: laparoskopska radikalna prostatektomija i robotasisistirana radikalna prostatektomija koje su omogućile smanjenu stopu postoperativnih nuspojava i brži oporavak pacijenata.
Uloga zračne terapije
Lečenje radioterapijom pokazalo je dobre rezultate, ali u poređenju s radikalnom prostatektomijom još uvek nešto slabije.Zračna terapija može biti spoljašnja ili unutrašnja, sa implantiranjem radioaktivnih zrnaca u prostatu ili u njenu blizinu. Prednost brahiterapije je da se može primeniti u jednom danu, te čuva erektilnu funkciju u većem broju pacijenata nego što je to u pacijenata lečenih drugim metodama.
PRIMED 13 forte je prirodni preparat na bazi meda kordicepsa, reiši i šitake sa dodatkom jezgra koštice kajsije. Aktivni sastojci preparata poboljšavaju opšte stanje organizma i ispoljavaju snažno imunomodulatorno, antioksidativno i protivupalno dejstvo. Direktno imunostimulativno, antioksidativno i antimikrobno dejstvo štite organizam od nastanka bolesti, a ukoliko je bolest prisutna, podstiču brži oporavak. U toku tretmana malignih bolesti, pružaju podršku imunološkom sistemu i štite zdrave ćelije od štetnog dejstva hemioterapije i terapije zračenjem.

The post Biopsijom do definitivne dijagnoze appeared first on Kancer.

Prvi simptomi se kasno javljaju.

0
0
Rak prostate je najčešći karcinom kod muškaraca i čini oko 15 odsto svih malignih bolesti. Jedini način da se ova bolest otkrije na vreme su preventivni pregledi, jer se često prvi simptomi bolesti javljaju tek kada dođe do metastaze na kostima.
Bolest se neretko otkriva u kasnoj fazi
Sa današnjim savremenim metodama moguće je potpuno izlečenje muškaraca kod kojih je bolest dijagnostikovana u ranoj fazi. Nažalost, kod nas i dalje veliki broj muškaraca kod urologa dođe kada je bolest lokalno uznapredovala ili kada postoji metastaza. Ipak i u odmaklim stadijumima se ovaj karcinom može dobro lečiti i kontrolisati, i može se omogućiti ne samo produženje već i dobar kvalitet života.
Hirurgija osnova lečenja.
Osnova lečenja, bez obzira na stadijum u kojem se otkrije bolest, svakako je hirurgija. Pacijentima sa dijagnostikovanim karcinomom prostate prvi tretman je hirurgija: operacija vađenja prostate, semenih kesica, limfnih žlezda. U ranom stadijumu bolesti moguća je i radikalna zračna terapija, a ako je rak otkriven kada je već bolest odmakla, koriste se druge vrste terapije. Danas u toj fazi bolesti se koristi savremena hormonalnu i hemoterapiju. Hormonska terapija je veoma važna jer se njome praktično blokira testosteron i usporava tok bolesti.
Prevencija je moguća i ishranom.
O prevenciji bolesti ne može se govoriti u pravom smislu reči, jer je do sada dokazano jedino da likopen, kojeg ima u termički obrađenom paradajzu, ima povoljno dejstvo u sprečavanju maligne bolesti prostate. S druge strane, muškarci koji su u porodici imali slučajeve raka prostate, trebalo bi da idu češće na preventivne preglede.
Benigno uvećanje prostate
Iako nije ni na koji način povezana sa malignim oboljenjem velika je važnost benignog uvećanja prostate za ranu dijagnostiku raka prostate. Jer, uvećana prostata daje simptome koji najčešće dovode muškarce prvi put kod urologa: otežano učestalo mokrenje, ustajanje noću, smanjenje jačine mlaza, mokrenje u kapima, naprezanje pri mokrenju. Prostata počinje da se uvećava već posle 35. godine muškarca. Iako su simptomi na početku obično blagi, kada pacijent počne da ustaje noću da bi išao u toalet, javljaju se urologu zbog tegoba. Gotovo polovina muškaraca starijih od 50 godina ima simptome benignog uvećanja prostate. Kako danas muškarci češće zbog tegoba izazvanih benignim uvećanjem prostate dolaze kod urologa, veće su i šanse da im se na rutinskom pregledu otkrije karcionom prostate, ako je prisutan.
Zato bi muškarci čim osete prve smetnje na urinarnom traktu trebalo da posete urologa. Ako nemaju simptome, na prvi preventivni pregled treba da dođu u pedesetoj godini, a kasnije periodično, prema proceni urologa.
Tumor marker PSA
Tumor marker PSA (prostata specifični antigen) je nezaobilazan pri postavljanju dijagnoze, ali i kasnije za praćenje efekata terapije kod pacijenata sa karcionom prostate.
PRIMED 13 FORTE je prirodni preparat na bazi meda, medicinskih gljiva reiši, šitake i kordiceps sa dodatkom jezgra koštice kajsije. Primed 13 forte se preporučuje:
kod oslabljenog imuniteta
u prevenciji i tretmanu infektivnih i toksičnih oštećenja jetre, bubrega i drugih vitalnih organa
kao pomoćno sredstvo u prevenciji i tretmanu malignih bolesti
KAKO DELUJE PRIMED 13 FORTE
Aktivni sastojci preparata poboljšavaju opšte stanje organizma i ispoljavaju snažno imunomodulatorno, antioksidativno i protivupalno dejstvo. Direktno imunostimulativno, antioksidativno i antimikrobno dejstvo štite organizam od nastanka bolesti, a ukoliko je bolest prisutna, podstiču brži oporavak. U toku tretmana malignih bolesti, pružaju podršku imunološkom sistemu i štite zdrave ćelije od štetnog dejstva hemioterapije i terapije zračenjem.

The post Prvi simptomi se kasno javljaju. appeared first on Kancer.